Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blandteknik 5784575



*

nr 578 4575


Blandteknik

Larissa Stenlander, Man& kvinna, 27 x 20


Utrop:

100 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 20 april 2009
kl 17:46:11


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
16/4 19:48:36 1      100 kr
16/4 20:59:33 2      200 kr
19/4 14:56:02 3      200 kr
19/4 14:57:53 3      250 kr
20/4 10:50:08 4      300 kr
20/4 13:57:29 5      350 kr
20/4 14:20:02 6      Vinnande bud
20/4 16:26:58 5      550 kr


  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik larissa stenlander man& kvinna vattenfärg
  • 7080 Blandteknik
    2 st, Indien, Erotiska motiv, yttermått inklusive ..//
    Aktuellt bud: 250 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 18:59
  • 6565 Blandteknik
    Signerad Roupé, daterad Fogdö 1934. Blandteknik, b..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:03
  • 6402 Blandteknik
    Silvére Croix. Signerad, daterad - 61, porträtt, m..//
     

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:12




Ladda ner broschyr